Şehit Aileleri, Gazilerimiz ve İhtiyaç Sahibi ailelere Güneydoğu Anadolu Gezisi düzenlendi

Vakfımız bünyesinde kurulan Şehit Aileleri ve Gaziler Vefa Bürosunca İlçe Kaymakamımız ve Vakıf Başkanımız Sayın Davut SİNANOĞLU’nun talimatları doğrultusunda 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma günü etkinlikleri kapsamında bu yıl Şehit Aileleri, Gazilerimiz ve İhtiyaç Sahibi Ailelere Güneydoğu Anadolu Gezi Programı düzenlendi. 16-19 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen program dolu dolu geçti.

Programın 1. Günün’de MARDİN – DEYRUL ZAFARAN – KASIMİYE MEDRESESİ – ULU CAMİİ – PTT EVİ – HARRAN –KAPALI ÇARŞI

Sabah kahvaltı sonrasında Mardin gezmeye başlandı. Bu etkileyici ortaçağ kale kentinin sokaklarında yürüyüş yaparak uzunca bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrülzafaran Manastırı’na da ev sahipliği yapıyor. İlk durağımız manastıra.. Deyrülzafaran Manastırı gezimizde Kilise, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane ve “Kutsalların Kutsalı” anlamına gelen Kuduşkudşin (Patriklerin Mezarlığı) bölümünü de gördükten sonra, Artuklu mimarisinin başyapıtlarından Kasımiye Medresesi var sırada.. Burada Mezopotamya Ovası’nın görüntüsü herkesi büyüledi. Ulu Cami Mahallesi, Abbaralar, Şehidiye Cami, PTT Evi (şahtana evi) gezileri sonrasında Öğlen yemeğinden sonra Peygamberler Şehri Urfa’ya bağlı ismi “Yolların kesiştiği yer” anlamına gelen Harran’a ulaşıldı. İlk İslam üniversitesinin de bulunduğu 5000 yıllık geçmişe sahip Harran içinde; Harran Üniversitesi (Ulu Cami), Kale, Kervansaray ve Konik Harran Evleri görülerek Urfaya ulaşıldı. Akşam konaklayacağız otele yerleştikten sonra Akşam yemeği sonrası, yörenin geleneksel eğlencesi Sıra Gecesi düzenlendi.

Programımızın 2. gününde BALIKLIGÖL – RIZVANİYE CAMİİ – BAKIRCILAR ÇARŞISI – GÜMRÜK HAN – ŞANLIURFA ŞEHİR TURU

Sabah kahvaltı sonrasında, Halil Rahman Gölü, Balıklıgöl, Ayn Zeliha Gölü, Hz İbrahim makamından ötürü ismini alan Makam Camii, Rızvaniye Camii, Mevledi Halil Camii, Hz. İbrahim’in doğduğu mağara ziyaret edildi. Panaromik Urfa Kalesi, Tarihi Çarşılardan olan Sipahiler, Hüseyinciler, Bakırcılar Çarşısı gezildi ve sonrasında konaklayacağız otelde akşam yemeği ve konaklama yapıldı.

Programımızın 3. gününde BİRECİK – KELAYNAK KUŞLARI – HALFETİ – HALFETİ TEKNE TURU – GAZİANTEP ARKEOLOJİ MÜZESİ – TAHMİS KAHVESİ – GAZİANTEP ÇARŞILAR

Sabah kahvaltı sonrasında, Birecik’e dünyada nesli tükenmekte olan sadece Fas ve Birecik’te bulunan kelaynak kuşları görüldü. Barajı’nın yapımı sonrasında bir kısmı sular altında kalan Halfeti’ye doğru yola çıkıldı. Birecik Baraj Göl’ü üzerinde 1 saat süren Tekne Turu düzenlendi. Tekne turunda Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri, büyük bir kısmı sular altında kalan ve Savaşan Köyünü gördükten sonra Halfeti’den ayrılarak, Güneydoğu’nun Paris’i olarak adlandırılan Gaziantep’e doğru yola çıkıldı. Gaziantep’e vardıktan sonra Öğle yemeği sonrası Zeugma’dan çıkartılan mozaiklerin ve bölgeye ait eserlerin sergilendiği Gaziantep Arkeoloji Müzesi gezildi. Müzeden ayrılarak Gaziantep’e özgü el sanatlarını ( sedef, bakır vb. ) işlendiği tarihi Gümrük Han gezildi. Tam olarak yapılış tarihi ve uygarlığı bilinmeyen Türkiye’de günümüze kadar ayakta kalan Gaziantep Kalesini ( Panaromik ) olarak görüldü sonrasında İlçemiz Boğazlıyan’a dönüş yolculuğu başladı. Şehit Aileleri, Gazilerimiz ve İhtiyaç sahibi aileler Kaymakamımız ve Vakıf Başkanımız Sayın Davut SİNANOĞLU’na Gezi programından duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkür ettiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Random Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*