Genel Sağlık Sigortası Gelir Testine Hiç Girmeyenler’e Önemli Duyuru

Gelir testine hiç girmeyenler dikkat! 30 Kasım’a kadar gelir testine başvurup kişi başı geliri 676.5 liradan az çıkanların borcunun üstü silinecek.

Bu yıl hayata geçen torba yasa ile gelir testine hiç başvurmamış olanlara getirilen imkanda sona yaklaşıldı.
30 Kasım’a kadar teste başvuranların Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri, test sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihinden itibaren tahakkuk ettirilecek. Hane içinde kişi başı geliri brüt asgari ücretin 3’te 1’inden (676,5 lira) az çıkanların borcu silinecek.
Nisan 2018 öncesi prim borcu olanlar 31 Aralık’a kadar borçlarını ödemeleri halinde gecikme faizi ödemeyecek.
Borcu olanlar 31 Aralık’a kadar sağlıktan yararlanabilecek. Hükümet, GSS’de 3 ayrı prim yerine daha düşük tutardaki tek primi getirmiş, borcu olanlara önemli imkan sağlamıştı.
Bu kapsamda, 2 Nisan 2018’e kadar teste müracaat edenlerden geliri brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az olan yaklaşık 280 bin kişinin borcu silinmişti. Fazla çıkanların ise 1 Nisan 2017 öncesine ait borçları aylık 53 lira üzerinden güncellenmişti…
Bu kapsamda 2012 yılından itibaren uygulanmaya başlayan Genel Sağlık Sigortası Gelir Tesipiti işlemleri vakfımız tarafından yapılmakta olup, sağlık güvencesi olmayan vatandaşlara SGK tarafından iletilen Tebligat ile Gelir Tespiti yaptırması gerektiği bildirilmektedir. Vakfımıza yapılan başvuru sonrasında merkezi ve Sosyal İnceleme sonucunda Hane içinde kişi başı geliri brüt asgari ücretin 3’te 1’inden (676,5 lira) az çıkanların borcu silinecek. Fazla çıkanların ise 1 Nisan 2017 öncesine ait borçları aylık 53 lira üzerinden güncellenecektir.

Random Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*